Pagal oficialią Lietuvos statistikos departamento pateiktą informaciją 2022 m. šalyje žemiau skurdo ribos gyveno 20 proc. gyventojų. Tai yra labai dideli skaičiai. Kas penktas žmogus Lietuvoje skursta ir tai yra vienas didžiausių skurdo lygių visoje ES. Turime katastrofišką problemą valstybėje, kurią reikia nedelsiant spręsti.
Šiame kontekste, kai tiek daug Lietuvos žmonių skursta, Seimo konservatoriai teikia neapgalvotus siūlymus dėl visuotinio NT mokesčio įvedimo. Belieka pasidžiaugti, kad šio įstatymo priėmimas yra atidėtas vėlesniam laikui. Reikalingas suvokimas, kad didelė dalis žmonių šiuo metu Lietuvoje yra nepajėgūs mokėti naujų ar didesnių mokesčių.
Valdžios siekis surinkti daugiau pinigų į valstybės biudžetą neturi užgožti kitos ne mažiau svarbios problemos- mažų žmonių pajamų.
Jeigu kai kurie konservatoriai yra naujų mokesčių žmonėms įvedinėjimo profesionalai, aš, kaip liberalas, esu prieš bet kokius naujus mokesčius ar esamų mokesčių didinimą.
Noriu pasidžiaugti, kad bent jau keli palengvinimai, nukreipti į žmonių pajamų augimą, yra padaryti. Papildomo neapmokestinamo pajamų dydžio pakėlimas leis dirbančiam žmogui uždirbti šiek tiek daugiau pinigų. Taip pat, liberalų pagalba pavyko apginti mažasias bendrijas nuo ketinimų apkrauti jas papildomais mokesčiais.
Tai yra teisingi, bet nepakankami žingsniai einant link didesnių žmonių pajamų. Privalu suvokti, kad naujų mokesčių įvedimas ar esamų mokesčių bazės išplėtimas yra įmanomas tik tada, kada žmonės turės pakankamai pinigų juos sumokėti. Todėl svarbiausias prioritetas valstybės ekonomikoje dabar yra ne valstybės biudžeto surinkimas, bet sudaryti palankias sąlygas tam, kad į Lietuvą ateitų kuo daugiau pridėtinę vertę kuriančių investicijų. Tam reikalinga detaliai peržiūrėti ir naikinti visas biurokratines kliūtis, kurios trukdo investicijoms ateiti pas mus.
Inovacinių mokslo idėjų įgyvendinimas ir pritaikymas šiuolaikinėje ekonomikoje yra dar vienas svarbus prioritetas. Turime Inovacijų ministerija, kuri pajėgi tuom užsiimti. Per naujas technologijas ir maksimalų atvirumą inovacijoms, mes galime pritraukti naujų investicijų į savo šalį. Jos neabejotinai kurs mums pridėtinę vertę. Jos kurs ir gerai apmokamas darbo vietas. O tai kels ekonomiką ir didins pajamas į valstybės biudžetą. Tai yra kelias, kuriuo mes nesiblaškydami privalome eiti.
Turime žiūrėti į valstybės pajamingumą, pirmiausiai, ne per mokesčių didinimą, kaip šiuo metu tai mato konservatoriai, o per didesnes ekonomikos apsukas, didesnes darbuotojų ir darbdavių pajamas, bus sumokėta daugiau mokesčių į valstybės biudžetą.
Kaip sėkmingas investicijų pritraukimo pavyzdys yra vėjo jėgainių parko projekto įgyvendinimas Klaipėdoje, prie kurio Vyriausybė net neprisidedafinansais ar investicijomis. Daug naujų darbo vietų reikės ne tik projekto statybos metu, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje uoste ir šalia jo. Kitas tokio projekto didelis pranašumas- gaunama atsinaujinanti žalioji energija, sukuriant alternatyvą tradicinėms energijos rūšims.
Tad ir linkiu, kad mūsų valdžios atstovų mąstymas pirmiausiai būtų nukreiptas į tokių projektų pritraukimą ir visapusišką palaikymą, o ne į bandymus žmones užkrauti naujais mokesčiais ir galvojant, kaip iš jų paimti daugiau pinigų į valstybės biudžetą.
Turtingesni žmonės gyvens Lietuvoje, turtingesnis bus ir valstybės iždas.