LR Seimas jau šį rudenį planuoja svarstyti šauktinių į karo tarnybą reformą. Pagal naujus siūlymus, ateityje šauktinių tarnybos laikas trumpėtų nuo 9 iki 6 mėn. Šauktinių amžius būtų nuo 18 iki 21 metų. Dabar yra iki 23 metų.
Reformos rengėjai teigia, kad tai leistų pasiekti, jog daugiau jaunuolių atliktų karo tarnybos prievolę, būtų apmokyti ginti valstybę.
Nesu šios srities ekspertas ir puikiai suprantu karo Ukrainoje kontekstą, bet kaip liberalių pažiūrų žmogus, tvirtai esu už tai, kad jaunas žmogus turėtų pasirinkimo galimybę. Stiprinti savo valstybę ir realizuoti savo pareigą Tėvynei galima ne tik su ginklu rankose, bet ir auginant vaikus, slaugant ligonius ar senelius, rašant eiles ar vystant verslą bei kuriant darbo vietas.
Visiškai suprantu ir palaikau nuostatą, kad žmonės turėtų žinių ir įgūdžių ginti savo šalį. Esu už tai, kad pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymas lydėtų jauną žmogų nuo pat mokyklos. Bet siekis, priverstinai reikalauti iš kiekvieno žmogaus (neatsižvelgiant į daugybę aplinkybių), laikyti šautuvą rankose ir mokėti likviduoti priešą, prieštarauja laisvo demokratinio pasirinkimo principams.
Dar labiau glumina tai, kad pagal siūlomą naują tvarką, privalomą karo tarnybą turėtų atlikti ir aukštųjų mokyklų studentai. Tiesa, jiems numatyti puskarininkių kursai savaitgaliais ar vasaros laikotarpiu. Tačiau, kaip elgtis tiems jauniems žmonėms, kurie tam, kad susimokėtų už studijas, yra priversti užsidirbti savaitgaliais ar laisvu laiku? Kaip elgtis toms jaunoms šeimoms, kurios turi rūpintis savo mažiukais ir t.t.?
Noriu palinkėti, kad svarstant naujus įstatymo projektus Seime, užtektų išminties užtikrinti galimybę jaunam žmogui rinktis ir daryti tai, ką jis geriausiai sugeba ir moka.